Housed Reed Sensor FRS-10A08SMDH0710-J/ 10MM SMD dry reed sensor Mount Magnetic sensor High Sensitive reed switch price
Store rating:3.6
(42 reviews)
Attributes
Reed SwitchType
Magnetic Reed ContactTheory
Switching Signal ON/OFFOutput
used in sensor and switchUsage
AMounting Type
FRS-10A08SMDH0710-JManufacturer Part Number
Brand Name:FAST
Measurement Range:customize
Description:Sense Position with Magnet,Output Switch ON/OFF
Place of Origin:Hubei, China
Series:SMD Reed Switch/Surface Mount Reed Sensor
Features:Sense Position with Magnet,Output Switch ON/OFF
Contact Rating-max.-Max:1W
Switching Voltage-Max:24V
Switching Current-Max:0.1A
Carry Current-Max:0.3A
Contact Resistance-Max:200 mOhms
Break Down Voltage-Min:150VDC/110VAC
Insulation Resistance-min.:1000000MΩ
Operating Temperature:-40~125℃
Key attributes
Type
Reed Switch
Theory
Magnetic Reed Contact
Output
Switching Signal ON/OFF
Usage
used in sensor and switch
Mounting Type
A
Manufacturer Part Number
FRS-10A08SMDH0710-J
Brand Name
FAST
Measurement Range
customize
Description
Sense Position with Magnet,Output Switch ON/OFF
Place of Origin
Hubei, China
Series
SMD Reed Switch/Surface Mount Reed Sensor
Features
Contact Rating-max.-Max
1W
Switching Voltage-Max
24V
Switching Current-Max
0.1A
Carry Current-Max
0.3A
Contact Resistance-Max
200 mOhms
Break Down Voltage-Min
150VDC/110VAC
Insulation Resistance-min.
1000000MΩ
Operating Temperature
-40~125℃