X1227S8I-2.7AT2 BOM IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC X1227S8I-2.7AT2
Store rating:4.0
(404 reviews)
Attributes
Clock/CalendarType
Surface MountMounting Type
X1227S8I-2.7AT2Brand Name
X1227S8I-2.7AT2Manufacturer Part Number
Taiwan, ChinaPlace of Origin
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOICDescription
Packaging Type:Tape & Reel (TR)
Input:Standard
Application:Real Time Clocks
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Component Packaging/Electronic Packaging:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Series:-
Output:Standard
Features:-
Cross Reference:-
Differential - Input:output:Standard
PLL:-
Frequency - Max:Standard
Ratio - Input:output:Standard
Memory Size:-
Time Format:HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format:YY-MM-DD-dd
Interface:I2C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply Battery:1.8V ~ 5.5V
Current - Timekeeping (Max):10uA ~ 20uA 2.7V ~ 5V
Test Report:Yes
Part Status:In Stock
Condition:New and Original
Warranty:One Year
Key attributes
Type
Clock/Calendar
Mounting Type
Surface Mount
Brand Name
X1227S8I-2.7AT2
Manufacturer Part Number
X1227S8I-2.7AT2
Place of Origin
Taiwan, China
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
Packaging Type
Tape & Reel (TR)
Input
Standard
Application
Real Time Clocks
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Component Packaging/Electronic Packaging
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Series
Output
Standard
Features
Cross Reference
Differential - Input:output
PLL
Frequency - Max
Ratio - Input:output
Memory Size
Time Format
HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format
YY-MM-DD-dd
Interface
I2C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply Battery
1.8V ~ 5.5V
Current - Timekeeping (Max)
10uA ~ 20uA 2.7V ~ 5V